Anafylaktický šok u dětí

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Anafylaxe je okamžitá a náhlá alergická reakce organismu. Tato reakce je nebezpečná jednak svým náhlým nástupem, ale také tím, že může být v krajním případě i smrtelná.

Příčina anafylaxe

Nejčastější příčinou anafylaktického šoku u dětí bývá potravinová alergie, u dospělých to může být také například bodnutí hmyzem nebo alergie na léky.

Z potravin je největším alergenem mléko, vejce, arašídy, ořechy nebo ryby, ale může to být i spousta dalších potravin. Je třeba vést v patrnosti, co naše dítě jí nejen doma, ale třeba i u sousedů.

Existuje léčivý přípravek?

Budete se možná divit, ale i v dnešní moderní době existuje pouze jeden účinný klasický léčivý přípravek, a to je starý známý injekčně aplikovaný adrenalin. Dnes se vyrábí také ve formě autoinjekcí pro použití nejen zdravotnickým personálem, ale i samotnými postiženými nebo laiky v jejich blízkosti.

První pomoc při anafylaktickém šoku

Při počínajícím anafylaktickém šoku je třeba okamžitě pacienta položit na záda a zdvihnout mu dolní končetiny do výše. Pokud je pacient dušný nebo zvrací, je nutno mu zároveň podložit hrudník.

Doporučuje se také následná 24hodinová hospitalizace ve zdravotnickém zařízení, protože u některých pacientů může dojít k tzv. druhé fázi anafylaxe, což je nejčastěji za 8 – 10 hodin po prvotní epizodě.

Rizikové faktory potravinové anafylaxe:

Největším rizikovým faktorem potravinové anafylaxe je samotná potravinová alergie; přitom platí, že každý další anafylaktický šok má většinou horší průběh.

Mezi další faktory, které zvyšují riziko potravinové anafylaxe, patří fyzická aktivita, alkohol a některé léky.

Zkoumá se také vliv nedostatku vitamínu D u dětí

Pohotovostní protišokový balíček

Každý pacient, který prodělal anafylaktický šok, by měl mít vždy u sebe pohotovostní protišokový balíček, který má obsahovat léky k utlumení případných reakcí. Jedná se kromě autoinjektoru s adrenalinem také o tablety dithiadenu, prednisonu a o salbutamol.

Důležitá je také prevence. Pokud vaše dítě již mělo někdy v minulosti anafylaktický šok na základě potravin, samozřejmě je třeba se těchto potravin důsledně vyvarovat.

Anafylaktický šok u dětí patří do témat
 • John Smitha248 17.07.2016 09:01:33

  I all the time used to read paragraph in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web. bfbekddbcdeedgck


Anafylaktický šok patří do témat

Adresář

Anafylaktický šok ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Anafylaktický šok

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku