Anafylaktický šok u dětí

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Anafylaxe je okamžitá a náhlá alergická reakce organismu. Tato reakce je nebezpečná jednak svým náhlým nástupem, ale také tím, že může být v krajním případě i smrtelná.

Příčina anafylaxe

Nejčastější příčinou anafylaktického šoku u dětí bývá potravinová alergie, u dospělých to může být také například bodnutí hmyzem nebo alergie na léky.

Z potravin je největším alergenem mléko, vejce, arašídy, ořechy nebo ryby, ale může to být i spousta dalších potravin. Je třeba vést v patrnosti, co naše dítě jí nejen doma, ale třeba i u sousedů.

Existuje léčivý přípravek?

Budete se možná divit, ale i v dnešní moderní době existuje pouze jeden účinný klasický léčivý přípravek, a to je starý známý injekčně aplikovaný adrenalin. Dnes se vyrábí také ve formě autoinjekcí pro použití nejen zdravotnickým personálem, ale i samotnými postiženými nebo laiky v jejich blízkosti.

První pomoc při anafylaktickém šoku

Při počínajícím anafylaktickém šoku je třeba okamžitě pacienta položit na záda a zdvihnout mu dolní končetiny do výše. Pokud je pacient dušný nebo zvrací, je nutno mu zároveň podložit hrudník.

Doporučuje se také následná 24hodinová hospitalizace ve zdravotnickém zařízení, protože u některých pacientů může dojít k tzv. druhé fázi anafylaxe, což je nejčastěji za 8 – 10 hodin po prvotní epizodě.

Rizikové faktory potravinové anafylaxe:

Největším rizikovým faktorem potravinové anafylaxe je samotná potravinová alergie; přitom platí, že každý další anafylaktický šok má většinou horší průběh.

Mezi další faktory, které zvyšují riziko potravinové anafylaxe, patří fyzická aktivita, alkohol a některé léky.

Zkoumá se také vliv nedostatku vitamínu D u dětí

Pohotovostní protišokový balíček

Každý pacient, který prodělal anafylaktický šok, by měl mít vždy u sebe pohotovostní protišokový balíček, který má obsahovat léky k utlumení případných reakcí. Jedná se kromě autoinjektoru s adrenalinem také o tablety dithiadenu, prednisonu a o salbutamol.

Důležitá je také prevence. Pokud vaše dítě již mělo někdy v minulosti anafylaktický šok na základě potravin, samozřejmě je třeba se těchto potravin důsledně vyvarovat.

Anafylaktický šok u dětí patří do témat
  • John Smitha248 17.07.2016 09:01:33

    I all the time used to read paragraph in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web. bfbekddbcdeedgck


Anafylaktický šok patří do témat

Adresář

Anafylaktický šok ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Anafylaktický šok

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku